W jakich przypadkach należy liczyć na wsparcie endokrynologa?

Obecne tempo życia jest niejednokrotnie jednym z bodźców, które mogą powodować przeróżnego rodzaju trudności ze zdrowiem. Warto jednakże mieć świadomości, że znaczna część dolegliwości, za które standardowo obwiniamy przepracowanie czy nerwy, może mieć podłoże hormonalne. Wiele osób uskarża się np. na drażliwość czy huśtawkę nastrojów – po gruntownym zbadaniu przez doświadczonego lekarza okazuje się jednak, że te objawy powodowane są właśnie przez nieprawidłowe działanie gruczołów. Nie można jednak za wszystkie problemy z przemęczeniem czy utratą wagi obwiniać tylko hormonów. Takie problemy mogą mieć dużo innych przyczyn – żeby jednak mieć świadomość, w jakich wypadkach rola hormonów jest ważna, dobrze jest pamiętać o najczęściej spotykanych symptomach zewnętrznych, które mogą alarmować o niedomaganiach hormonalnych.


usg
Dodane przez: Steven Depolo
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Jednym z najbardziej popularnych problemów, które mogą być spowodowane złą pracą hormonów, jest dosyć szybki spadek bądź wzrost wagi ciała. Zjawisko to można niestety przeoczyć, ponieważ wiele ludzi prowadzi niesystematyczny tryb życia i okresowo zmienia wagę ciała, na dodatek duże znaczenie ma w tym wypadku stres czy inne choroby, które również mogą dawać ten sam objaw. Można domniemywać, że hormony są przyczyną sprawczą przede wszystkim wtedy, gdy poza problemem z wagą pojawiają się dodatkowe dolegliwości, które wcześniej nas nie dotyczyły, takie jak osłabienie włosów, duża potliwość, chwiejne nastroje, czy zwiększona drażliwość nasza strona.

Jeżeli zaobserwujemy kilka z wymienionych objawów, wtedy odpowiednim lekarzem będzie dla nas endokrynolog, czyli doktor badający zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Jednym z najistotniejszych problemów, na jakie może narażona być osoba chora, jest najczęściej to, że ona sama błędnie upatruje przyczynę niedomagania nie w zaburzeniu hormonalnym, a w trudnościach natury psychicznej. Podejrzenia te są spowodowane tym, że większość objawów może towarzyszyć zarówno chorobie hormonalnej, jak i psychicznej (jak depresja, obniżone libido, trudności ze skupieniem, osłabienie pamięci, zbyt twardy lub zbyt płytki sen).
Aby uniknąć kłopotów związanych z błędnym rozpoznaniem choroby nie powinno się zwlekać, lecz udać się do eksperta – fatalnym rozwiązaniem jest zwlekanie z wizytą u lekarza.
14-08-21 10:08:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.