Świat zmysłów

odważnie można stwierdzić, że bez zmysłów nie ma realności. Nawet, gdy jest to oznajmione z przesadą warto sobie wyobrazić osobę, która nic nie ujrzy, nic nie usłyszy, nic nie czuje… egzystuje, lecz niestety nie tak jak normalny śmiertelnik. całe szczęście nie jest możliwa pełna utrata zmysłów, nawet, jak nie widzimy i nie słyszymy, możemy czuć zapach lub czuć dotyk. Ale jak to jest bez któregoś z nich, jak wtedy wygląda realność?


zmysły
Dodane przez: Francisco Osorio
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
istnieją potwierdzone przypadki, żeniewidomy i głuchy człowiek z powodzeniem realizuje się jako artysta, tworzy obrazy, które są jego punktem widzenia na rzeczywistość, jaką poznaje. chociaż nigdy nie ujrzał ani jednego obrazu umie malować dzieła zachwycające innych. Taki człowiek bowiem „widzi” codzienność na własny sposób wyczuwając go narządem węchu a także dotykiem. To, co my ze znużeniem widzimy każdego dnia on odbiera po swojemu, jego nieograniczona imaginacja urzeczywistnia mu nietypowe obrazy.

słownik zmysłów to jakby osobny mikroświat, gdyby nie on nie moglibyśmy porozumiewać się w żadnym z języków. To uniwersalna umiejętność podarowana nam jakby z góry, z awansu, zaraz po urodzeniu. Ci, co jednakże nie mają tak dużo pomyślności egzystują w nieco odmiennym świecie. na przykład, wizyta w którymś polskim dużym mieście, np. w Warszawie czy w Gdańsku (okulista (http://www.m-med.wroclaw.pl/) Gdańsk) to dla głuchego, lecz niewidzącego mocne barwne, lecz ciche miejsce z bardzo szczególnymi zapachami, wyobraźnia sama podstawia nietypowe brzmienia i zapachy. Dla niewidomego, lecz słyszącego wizyta nad Bałtykiem to szum i zapach morza nie do porównania z niczym innym.

Ci, co nie widzą świata, poza okresowymi wizytami u okulisty uczą się świata trochę podobnie do nas, jednakowoż całkowicie inne doznania zajmują ich uwagę: narząd słuchu, powonienie czy dotknięcie zyskują w ich pojmowaniu świata fundamentalne znaczenie. Jeśli nie umiesz sobie takiego stanu wyimaginować spróbuj narysować na arkuszu papieru głowę, która nie posiada oczu, ma za to bardzo duży nos a także nadludzkie uszy. U ludzi niewidomych, które nie mogą polegać na pozostałe zmysły istotnie zyskują swój prymat. Żeby odnaleźć się w rzeczywistości narząd słuchu czy węch odgrywają misję zdecydowanie bardziej zaawansowaną. U powszechnych ludzi zmysły bytują ze sobą w jako takiej zgodzie, chociaż każdy z nas wie, iż jeden jest wzrokowcem, drugi jest słuchowcem, a jeszcze kolejny kinestetykiem, to jednakże zmysły się wzajemnie uzupełniają. U ślepego lub niewidomego pozostałe zmysły zyskują na ważności (sprawdź).
18-03-12 14:08:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.