Hipoterapia i jej atuty

We współczesnych czasach coraz większą popularność zdobywa hipoterapia. Czym się cechuje i z jakich powodów jest stosowana?

dzieci na koniach
Zacznijmy od tego, iż jest to inaczej mówiąc terapia na końskim grzbiecie. Wyszło na jaw, że jazda konno daje dobre efekty w licznych przypadłościach, zarówno u najmłodszych, jak też u dorosłych. Hipoterapia oddziałuje na chorego i jego ruchowe, sensoryczne, psychiczne oraz społeczne możliwości. Wyniki, jakie osiągają pacjenci, niejednokrotnie mogą pozytywnie zaskoczyć. Jakie w związku z powyższym wiążą się z nią plusy?

Nade wszystko – umożliwia chodzenie „bez chodzenia”. Co to oznacza? Pacjent jadąc na koniu wykonuje ruchy miednicy takie same jak podczas normalnego poruszania się. Dzięki temu jazda jest znaczącym krokiem w postawieniu pacjenta na nogi bądź (na tej stronie) nauczenia go chodzenia od samego początku.

Po drugie, terapia z koniem obniża napięcie mięśni a także poprawia nieprawidłową postawę. Oprócz tego przeciwdziała przykurczom i zwiększa możliwości lokomocyjne – pacjent, który dotychczas nie mógł się poruszać, w tym momencie bez problemu pokona takie granice jak nierówności terenu bądź piasek. Poza usprawnieniem zdolności ruchowych ważne jest także stymulowanie innych zmysłów m.in. poprzez dotyk końskiej sierści, zapachy i dźwięki.

Agroturystyka na Kaszubach
Dodane przez: www.nakaszubach.pl
Treści źródłowe: www.nakaszubach.pl
Co więcej, koń uspokaja, rozwija relacje społeczne, a nawet nasila pracę narządów wewnętrznych, m.in. odporność organizmu bądź działanie układu krążenia. Hipoterapia (rehabilitacja dzieci z końmi) może być z powodzeniem stosowana w różnorodnych schorzeniach neurologicznych, a więc porażeniach mózgowych czy chorobach psychicznych, a także w dolegliwościach ortopedycznych, stanach pod udarze bądź stwardnieniu itp. Lista jest dosyć długa.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia terapii jest alergia na sierść lub zapach konia, rany, które dotychczas się nie zagoiły, silne infekcje, niepowstrzymany lęk, wysoka temperatura bądź znaczne pogorszenie i trudności ze wzrokiem. Każdy chory powinien mieć opracowany indywidualny plan hipoterapii, aby przyniosła najlepsze wyniki.

Zaciekawieni hipoterapią powinni przeanalizować propozycje, jakie przedstawiają obozy konne (wczasy konne dla dzieci). Warto bliżej zainteresować się tym zagadnieniem, by w jak największym stopniu przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia chorego.
17-12-29 17:04:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.