Profesja fizjoterapeuty coraz częściej poszukiwana

Ostatnio w Polsce dużą popularność zyskała profesja fizjoterapeuty. Zawód ten wiąże się przede wszystkim z rehabilitacją medyczną. Profesjonaliści tego typu dysponują różnorodnymi narzędziami i technikami, dzięki którym mogą przywrócić pacjentów do dobrej formy i całkowitej sprawności. W skład rehabilitacji wchodzi duża liczba różnorodnych działań z użyciem rozmaitych narzędzi.
masaż
Dodane przez: Dave Taylor
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Zwykle kojarzona jest rehabilitacja ruchowa, która to jest dokonywana na przykład na pacjentach będących po ciężkich urazach. Zaliczana jest tu między innymi rehabilitacja - kliknij w link - złamanych i w inny sposób uszkodzonych kończyn. W przypadku złamanych kończyn najczęściej na początku wykonuje się usztywnienie. W późniejszym czasie wdrażane są rozmaite zadania zależnie od charakteru urazu. Niekiedy potrzebna jest rehabilitacja, na przykład w postaci ćwiczeń wykonywanych we własnym zakresie przez pacjenta. Wszelkie tego rodzaju działania muszą być jednak podejmowane w porozumieniu ze specjalistą (najlepsi fizjoterapeuci z Krakowa).

Wykształcenie Fizjoterapeutą w obecnych czasach może być praktycznie każdy. Ta sytuacja zresztą stosunkowo często wywołuje kontrowersje ze względu na to, że na terenie kraju nie jest to zawód uregulowany przepisami prawnymi. Z tego powodu fizjoterapeuta pracujący w danym miejscu nierzadko ma całkowicie inne umiejętności i doświadczenie od pracownika innej placówki. Oczywiście istnieją w Polsce studia na kierunku fizjoterapeutyki; w ostatnich latach wybiera się na nie coraz większa liczba młodych obywateli. Jednak tak duża liczba studentów także często prowadzi do obniżania poziomu nauczania dyscypliny, a co za tym idzie – profesja ulega stopniowej degradacji.

Przykładowe zadania Fizjoterapeuci wykonują rozmaite czynności związane z rehabilitacją. Nie jest to wyłącznie rehabilitacja (bezpłatny dostęp) o charakterze ruchowym, choć ten rodzaj pojawia się w sumie najbardziej nagminnie. Odmiennym przykładem działań należących do obowiązków fizjoterapeutów jest przeprowadzanie różnorodnych masaży. Zalecane są one chociażby w przypadkach miejscowego porażenia mięśni, dla rozgrzania ich i pobudzenia do poprawnego funkcjonowania. W tego rodzaju przypadkach zwykle wykorzystuje się naświetlanie za pomocą leczniczych lamp. Można też wykorzystać terapię za pomocą niewielkich impulsów elektrycznych w celu pobudzenia danego miejsca.


Inni czytali też

Akcesoria medyczne

Sprzęt medyczny, stetoskop
Dodane przez: http://www.sxc.hu
Treści źródłowe: http://www.sxc.hu
Różnego rodzaju akcesoria medyczne są pomocne w przypadku schorzeń i różnorodnych urazów, często o charakterze ortopedycznym. Pozwalają na sprawny powrót do zdrowia i formy, służą także do udzielania pierwszej pomocy.
17-12-02 15:03:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.